Daha Fazlası.. Ripple

Ripple Nedir?

single-image

Teknik olarak, Ripple Bitcoin kalıbında bir kripto para birimi mi? Kısa cevap muhtemelen “hayır” dır, ancak bu çoğu zaman aynı kategoriye girmesini engellemez.

Ripple nedir?

İlk olarak 2012’de Ripplepay’ın bir yinelemesi olarak piyasaya sürülen Ripple, gerçek zamanlı bir brüt yerleşim sistemi (RTGS), döviz değişimi ve havale ağıdır. İşlem kayıtlarını sürekli olarak karşılaştıran bağımsız olarak doğrulama sunucuları ağı tarafından yönetilen ortak bir defter kullanan Ripple, Bitcoin tarafından kullanılan enerjiye ve bilgi işlem yoğun çalışma kanıtına güvenmez. Ripple, bütünlüğü sağlamak için sunucuları doğrulayanlar arasındaki bir konsensüs sürecini kullanan ortak bir ortak veritabanına dayanır. Doğrulayan sunucular, bireylerden bankalara kadar herkese ait olabilir.

Ripple protokolü (XRP olarak temsil edilen token), iki taraf arasında neredeyse anında ve doğrudan para transferini mümkün kılmak içindir. Fiat para biriminden altına, hatta havayolu millerine kadar her türlü para birimi değiştirilebilir. Borsalar yoluyla geleneksel bankacılığın ve hatta kripto para işlemlerinin ücretlerinden ve bekleme sürelerinden kaçındığını iddia ediyorlar.

Bitcoin’den Temel Olarak Nasıl Farklıdır?

İnsanları sadece Ripple’ın blockchain tabanlı bir teknoloji olduğunu varsaymaya yönlendirme eğiliminde olan doğrulama sunucuları ve konsensüs mekanizmasıdır. Fikir birliği odaklı olsa da, Ripple bir blok zinciri değildir. Ripple, verileri fikir birliği sağlamak için doğrulama sunucuları arasında karşılaştırılan tek bir değerde özetlemek için bir HashTree kullanır.

Bankalar Ripple gibi görünüyor ve ödeme sağlayıcıları giderek daha fazla geliyor. İşletme için üretilmiştir ve kişiden kişiye kullanılabilmesine rağmen, asıl odak noktası bu değildir. Ripple platformunun temel amacı, dünya çapında mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çok para taşımaktır.

Ripple, 35 milyondan fazla işlemle sorunsuz bir şekilde piyasaya sürüldüğünden beri istikrarlı. Yapabiliyor işlemek saniyede 1.500 işlem (tps) ve saniyede 50.000 işlemlerin Visa seviyelerine ölçeğe edebilmek için güncellendi. Karşılaştırıldığında, Bitcoin 3-6 tps (ölçeklendirme katmanları dahil değil) ve Ethereum 15 tps işleyebilir.

Ripple’ın jetonu XRP, Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer birçok kripto para birimi gibi mayınlı değil. Bunun yerine, başlangıçta, bir şirketin dahil olduğu zaman hisse senetlerini ihraç etme tarzına benzer şekilde yayınlandı: Temelde sadece bir sayı (100 milyar) seçti ve birçok XRP parası çıkardı.

XRP nedir ve ne için kullanılır?

Bir teknoloji olarak, Ripple platformu, etkinliği için yaptıkları iddiaları doğrulayan gerçek değere ve gerçek tarihe sahip olabilir. Bununla birlikte, XRP tokeninin ihmal edilebilir kullanım durumları var gibi görünüyor. Aslında, Ripple bunu ortadan kaldırmayı planlamıştı – en azından, kripto para birimlerine duyulan ilgi 2016’da kalkmaya başlayana kadar. Bununla birlikte, CNBC’nin bugün belirttiği gibi , Ripple 6.57 dolara ulaşırsa, piyasa değeri Bitcoin’den daha büyük olacak.

Ripple şirketi tarafından verilen 100 milyar XRP jetonu var. Şu anda, şirket bunun toplam XRP sayısı olacağına söz veriyor (teknik olarak, gelecekte daha fazla jeton vermelerini engelleyecek hiçbir şey yok). Ripple’ın hub ve bağlı bileşen tasarımı, XRP’yi ortada, sık uçan yol milleri gibi herhangi bir para birimi veya dijital varlıkla telafi edilebilir bir araç olarak konumlandırır. Ripple, XRP aracılığıyla 3,5 saniyede bir ödeme yapabilir ve kullanılabilir ve harcanabilir olmasını sağlayabilir. XRP kullanımı genel olarak Ripple ağından tamamen bağımsızdır; yani, bankaların dolar, avro vb. transfer etmek için aslında XRP’ye ihtiyacı yoktur, bu da birçok küçük yatırımcının jetonu satın alırken eksik olabileceği şeydir.

Ripple’ın Değer Önerisi Nedir?

Buradaki değer, Ripple ağının kendisidir ve varlıkları XRP belirtecinden ziyade dünya çapında hızlı bir şekilde taşıma yeteneğidir.

Bankalar parayı farklı yabancı para birimleri arasında değiştirmek için Ripple yazılımını kullanabilirler. Şu anda bu, genellikle hantal ve bankaların çalıştıkları her ülkede ayrı hesapları olan bankalara dayanan bir sistem olan SWIFT kullanılarak gerçekleştiriliyor. .

Peki Neden Tüm Hype?

Bitcoin 2017 boyunca fiyatta dramatik bir artış görse de, yıl sonu kripto para biriminin neredeyse 20.000 doları kırdığını gördü. Fiyat yükseldikçe, çok sayıda altcoin için büyük bir fiyat artışı gördük, Litecoin 50 dolardan yaklaşık 400 dolara sıçradı, Ethereum ikiye katlandı, NEM ve EOS beş kat arttı ve liste uzayıp gidiyor . Kaçırma korkusu birçok yatırımcıyı çılgına çevirdi ve “düşük fiyatlı” para birimleri, yanlışlıkla tüm BTC’nin yüksek fiyatının para birimini ulaşamayacağını düşünen yeni yatırımcılar için cazip.

Aralık 2017’ye kadar sosyal medyada dönen söylentilere, Coinbase’in fiyatın artmasına neden olan Ripple’ı listeleyeceği tüm hype’a ekleyin, bu da Coinbase’in bu blogda söylentilere daha genel bir şekilde hitap etmesini istedi. 4 Ocak 2018 tarihinde yayın :

“Bu beyan tarihi itibariyle, GDAX veya Coinbase’e ek varlık ekleme kararı almadık. Aksine yapılan herhangi bir beyan doğru değildir ve şirket tarafından yetkilendirilmemiştir. ”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like