Bitcoin

KORONAVİRÜS PANİK ALIŞ VE SATIŞ ORTASINDA DRAMATİK DEĞER DALGALANMALARI

single-image

Bir analist, “Bu, alternatif bir finansal sistem olduğunda dünyanın ilk kez ekonomik bir krizle karşı karşıya” olduğunu söyledi.

Kripto para piyasaları, koronavirüs salgınının yarattığı küresel ekonomik belirsizliğe yanıt verdiği için Bitcoin son günlerde vahşi fiyat dalgalanmaları yaşadı .

Kripto para birimi, Mart ayının başından beri 9.000 dolar ve 4.000 dolar arasında değişti ve pazar patlamasından bu yana en ciddi fiyat oynaklığını ve 2017’nin sonundaki çöküşü temsil etti.

Geçen hafta, bir bitcoinin değeri 1.000 $ ‘dan fazla arttı ve mevcut fiyatı 6.600 $’ a yükseldi.

En son fiyat artışı, ABD Federal Rezervinin, koronavirüsün ekonomik etkisini azaltmaya yardımcı olmak için sınırsız niceliksel genişleme önlemleri açıklaması sonrasında geldi.

Bu, Avustralya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası gibi diğer merkez bankalarından para arzını yapay olarak artırmak için yapılan benzer açıklamaları takip ediyor.

Böyle sert bir ekonomi politikası, bazı analistler tarafından, bitcoin’i merkezi olmayan yapısı nedeniyle güvenli bir liman varlığı olarak düşünebilen yatırımcılar için potansiyel bir fırsat olarak görülmektedir.

Sınırlı bitcoin arzı – sadece 21 milyon var – fiat para birimlerinin yatkın olduğu kantitatif genişleme ve diğer acil parasal önlemlere karşı bağışık olduğu anlamına geliyor.

“ABD Federal Rezervinin duyurusu milyarlarca doları etkili bir şekilde piyasaya pompalamaktadır, bu nedenle bazı yatırımcılar doların değerini kaybedeceği için yorgun olabilir ve enflasyona karşı korunmak için bitcoin’e geri dönüyorlar”, çevrimiçi ortamda bir kripto para birimi analisti olan Simon Peters ticaret platformu eToro, The Independent söyledi .

“Piyasaya çıkan yeni bitcoin miktarı zamanla azaldığı için, ABD doları gibi fiat para birimi ile karşılaştırıldığında deflasyonist bir varlık tasarlıyor. Teorik olarak, bitcoin başına değer zaman içinde artmalıdır. ”

Diğer büyük kripto para birimleri benzer dalgalanmalar yaşamaya devam etmekle birlikte, koronavirüs salgınının piyasalar üzerindeki etkisinin tam kapsamı henüz tam olarak gerçekleşmemiştir.

Bitcoin, geleneksel finansal sisteme devrim niteliğinde bir alternatif sunarak bir önceki yılın mali krizine yanıt olarak 2009 yılında başlatıldı .

Elektronik nakit sistemi, küresel ekonominin toparlandığı ve sürekli büyümeye devam ettiği sonraki yıllarda ana akım benimsenmesini başaramadı. Bazı uzmanlar, başka bir ekonomik çöküşün ortaya çıkmasının, bitcoin’e olan ilginin alternatif bir para birimi ve değer deposu olarak görülebileceğine inanıyor.

Londra merkezli kripto para borsası Luno’nun CEO’su Marcus Swanepoel, “Bu, alternatif bir finansal sistem olduğunda dünyanın ilk kez bir finansal krizle karşı karşıya olduğunu” söyledi.

“Kripto para birimleri hala çok genç ve gelişmelerinde bu aşamada fiat para birimlerinin yerini alamıyor, ancak küresel piyasaların karşılaştığı sorunlar arttıkça dijital varlıklara bakan yatırımcıların kendilerini dijital yatırımlardan uzaklaşmanın bir yolu olarak göreceğiz.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like