Daha Fazlası.. Ethereum

Ethereum’u Kim Yarattı?

single-image

Toronto’dan 19 yaşındaki bir programcı olan Vitalik Buterin, bir dizi Bitcoin projesi üzerinde çalışırken Ethereum fikrini tasarladı. Ethereum, geliştiricilerin blockchain uygulamaları oluşturmasına izin veren sağlam bir platform olarak tasarlandı. Buterin, Bitcoin blok zincirinde uygulamalar oluşturmaya çalışırken karşılaştığı bazı eksikliklerden ilham aldı. Blockchain teknolojisinin potansiyelinin sadece finansal uygulamalarla sınırlı olmadığına ve daha yaygın hesaplamaları destekleyebilecek bir blockchain oluşturmak için hızla yola çıktığına inanıyordu.

Vitalik Buterin ilk olarak 2011 yılında Bitcoin ve kripto para birimlerine tanıtıldı. Aynı yıl Bitcoin Dergisi’ni kurdu ve dijital para biriminin geleceği hakkındaki görüşlerini açıklayan birçok makale yazdı. Daha sonra Mastercoin ve Bitcoin kod tabanına dayanan bazı alternatif paralar üzerinde çalıştı. Bu çalışma onu Bitcoin blok zincirinin kapsamının sınırlı olduğuna inandırdı.

Ethereum tanıtım belgesi 2013 yılında yayınlandı ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için yeni bir açık kaynak protokolü belgeledi.

Ethereum 2014 yılında Bitcointalk forumunda resmen ilan edildi. Buterin’e ek olarak Ethereum, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson tarafından ortaklaşa kuruldu. Buterin ayrıca geliştirici Dr. Gavin Wood ve Joseph Lubin ile birlikte çalıştığını açıkladı. Wood kısa süre sonra ağdaki tüm akıllı sözleşmeleri yürüten çalışma ortamı olan Ethereum Virtual Machine’i (EVM) kapsayan Ethereum sarı kağıdını yayınladı . Lubin , merkezi olmayan uygulamalara odaklanan bir girişim stüdyosu olan ConsenSys’i kurmaya devam edecekti .

Ethereum Vakfı, Temmuz 2014’te 60 milyon jeton sattığı bir eter kitlesi düzenledi. Ethereum Vakfı’nın geliştirme ve pazarlama çabalarını genişletebilmesi için 12 milyon eter (ETH) jetonu oluşturuldu. Sınır, Ethereum ağının ilk sürümüdür. Kitle satışından bir yıl sonra piyasaya sürüldü ve geliştiricilerin ağla etkileşim kurmaları ve uygulamalar oluşturmaları için çıplak kemikli bir mekanizma sağladı.

Hem Ethereum ağı hem de topluluk geçen yıl önemli ölçüde büyüdü. Dünyanın en büyük şirketlerini Ethereum ağına bağlamak için çalışan bir girişim olan Ethereum Enterprise Alliance, Microsoft, Intel ve BP dahil 86 yeni iş ortağını duyurdu . Benzer şekilde, Ethereum blok zincirini kullanan çok sayıda yeni blockchain projesi dikkat ve sermaye kazandı.

Ethereum, ETH’nin fiyatının birkaç ay boyunca yüzde 1000 arttığı 2017 başlarında ana akım haline geldi. Bu, “altcoinler” olarak adlandırılan alternatif blockchain jetonlarının fiyatında benzer bir artışa yol açtı. Ethereum CNBC, Reuters ve Quartz da dahil olmak üzere büyük medya kuruluşları tarafından ele alındığı için bir dizi yeni yatırımcı hızla alana girdi. Yatırımcılar ve geliştiriciler, Ethereum ağındaki bir sonraki güncelleme olan Metropolis’in piyasaya sürülmesini bekliyor ve birçok işlev soyutlamayı ve kullanıcı dostu uygulama tasarımlarının yolunu açmayı vaat ediyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like