Blockchain Daha Fazlası.. Genel

Blockchain Nedir?

single-image

Bitcoin, blockchain olarak bilinen dağıtılmış bir defter sistemine bağlıdır. Blockchain muhtemelen Bitcoin ile ilişkili en güçlü yeniliktir, çünkü finansal hizmetlerden sağlık hizmetlerine kadar sayısız endüstri, teknolojiyi kendi kullanımları için nasıl kullanacağını düşünmeye başladı. Bu yüzden sormaya değer: Blockchain nedir?

Blockchain teknolojisinin temel gücü, bilgiyi dağıtma yeteneğidir. Sistemi oluşturan tüm düğümlere veya tek tek bilgisayarlara dağıtıldığından, “blockchain teknolojisi” terimi genellikle “dağıtılmış defter teknolojisi” ile değiştirilir. Bir blockchain’in veritabanı tek bir yerde tutulmaz veya tek bir taraf tarafından kontrol edilebilir, ancak aynı anda çok sayıda (Bitcoin durumunda, on binlerce) bilgisayar tarafından barındırılır.  

Blockchain ağı, belirli aralıklarla otomatik olarak kendini doğrular ve sahip olduğu verilerin doğruluğunu garanti eden bir kendi kendini denetleyen sistem oluşturur. Bu veri grupları “bloklar” olarak bilinir ve bu bloklar kriptografik olarak birbirine zincirlendiğinden, veri parçaları gömülür ve manipüle edilmesi zorlaşır. Blockchain üzerindeki herhangi bir veri parçasını değiştirmek çok fazla bilgi işlem gücü gerektirecektir.

Blockchain’in diğer veritabanı türlerine kıyasla önemli bir dezavantajı, bu dağıtılmış kurulumun devam etmek için birkaç farklı kaynaktan sürekli bilgi işlem gücü gerektirmesidir.

Bitcoin gibi, şimdi anladığımız gibi blockchain’in icadı genellikle Satoshi Nakamoto adıyla giden kişiye veya gruba yatırılır. Ama aslında, karşılıklı dağıtılmış bir defter fikri, “ Kriptografide Yeni Yönelimler ” adlı 1976 tarihli bir araştırma makalesine kadar uzanabilir . Uzun yıllar boyunca kavram güvensiz ve aşırı derecede karmaşık olarak görüldü, ancak sonunda Bitcoin ile eşleştirildiğinde, teknolojinin güvenlik ve dağıtım faydaları netleşti.

Şimdi, blockchain için yeni kullanımlar, merkezi olmayan ve doğrulanabilir doğasının ona dijital paraların ötesinde büyük bir potansiyel verdiğine inanan Microsoft ve Deloitte gibi şirketler tarafından geliştirilmektedir.

Blockchain teknolojisinin ne kadar ileri gidebileceğini sadece zaman gösterecek. Şimdiki durum herhangi bir gösterge ise, uzak ve geniş olarak kullanılacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like