Bitcoin Daha Fazlası.. Genel Yatırım

Bitcoin Madenciliği Nedir?

single-image

Birçok insanın Bitcoin hakkında sahip olduğu temel sorulardan biri, jetonların etrafında dönüyor. Değeri, güvenliği ve geçmişi ile ilgili sorular, sonunda tek bir yere götürür: Bitcoinler nereden geliyor?

Geleneksel para (merkezi) bankalar aracılığıyla yaratılırken, Bitcoin’ler Bitcoin madencileri tarafından çıkarılır: ekstra görevler yapan ağ katılımcıları. Özellikle, buldukları Bitcoin bloklarına dahil ederek işlemleri kronolojik olarak sıralarlar. Bu, kullanıcının aynı bitcoin’i iki kez harcamasını önler; “çift harcama” problemini çözer.

Teknik ayrıntıları atlamak, bir blok bulmak en çok ağ piyangosuna benzemektedir. Temelde şanslı bir sayı için rastgele bir tahmin olan yeni bir blok bulmaya çalışmak için, bir madenci az miktarda enerji harcamalıdır. Girişimlerin çoğu başarısız olur ve bir madenci bu enerjiyi boşa harcar. Bir yerde bir madenci başarılı olur ve böylece blok zincirine yeni bir blok ekler.

Bu aynı zamanda bir madenci geçerli bir blok bulduğunda, başarısız olan tüm denemeler için istatistiksel olarak çok daha fazla enerji yakmış olması gerektiği anlamına gelir. Bu “iş kanıtı” Bitcoin’in başarısının merkezinde yer alıyor.

Birincisi, iş kanıtı madencilerin ince havadan bitcoin oluşturmasını önler: onları kazanmak için gerçek enerjiyi yakmaları gerekir. Ve ikincisi, çalışma kanıtı Bitcoin’in tarihini kemikleştiriyor. Bir saldırgan geçmişte gerçekleşen bir işlemi değiştirmeye çalışsaydı, saldırganın en uzun zinciri yakalamak ve kurmak için yapılan tüm çalışmaları yeniden yapması gerekirdi. Bu neredeyse imkansızdır ve madencilerin Bitcoin ağını “güvence altına aldıkları” söylenir.

Ağı güvence altına almak ve bu enerjiyi yakmak için bir teşvik görevi gören “piyango fiyatı” olarak, her yeni blok özel bir işlem içerir. Madenciyi yeni bitcoinlerle ödüllendiren bu işlem, bu da bitcoinlerin ilk kez dolaşıma girmesidir. Bitcoin’in lansmanında, her yeni blok madenciye 50 bitcoin kazandırdı ve bu miktar her dört yılda bir yarıya düşüyor: Şu anda her blokta 12.5 yeni bitcoin var. Ayrıca, madenciler bloklarına dahil ettikleri işlemlere eklenmiş madencilik ücretlerini de elinde tutacaklar.

Herkes bu paraları kazanmak için bir Bitcoin madencisi olabilir. Bununla birlikte, Bitcoin madenciliği yıllar içinde giderek daha fazla uzmanlaşmıştır ve günümüzde çoğunlukla uzmanlaşmış donanım, ucuz elektrik ve genellikle büyük veri merkezlerine sahip özel profesyoneller tarafından yapılmaktadır.

Bugün rekabetçi bir şekilde madencilik yapmak için ne yaptığınızı bilmeniz gerekir, önemli kaynaklara ve zamana yatırım yapmaya istekli olmalısınız ve – son olarak ama en önemlisi – ucuz elektriğe erişmeniz gerekir. Tüm bunlara sahipseniz, bir şans verebilir ve bir Bitcoin madencisi olabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like